پیغام خطا

Deprecated function: The each() function is deprecated. This message will be suppressed on further calls در _menu_load_objects() (خط 579 از /home/andishepooyan/public_html/includes/menu.inc).

کار دانشجویی در آلمان

کار دانشجویی در آلمان :
شرایط کار دانشجویی در آلمان نسبت به بسیاری از کشورها ساده تر است و از طرفی امری بسیار جا افتاده برای کارفرمایان و شرکتها نیز میباشد. دانشجویان خارجی میتوانند بدون داشتن اجازه ی کار در آلمان کار کنند. برای دانشجویان کشورهایی که عضو اتحادیه اروپا نیستند و همچنین برخی از کشورهایی که به تازگی به عضویت اتحادیه اروپا درآمده اند، این اجازه ی کار محدود است. دانشجویان خارج از اتحادیه اروپا (شامل دانشجویان ایران) میتوانند در سال 120 روز به صورت تمام وقت کار کنند. منظور از تمام وقت یعنی هر روز 8 ساعت میباشد. دانشجو اگر ماهیانه 450 یورو درآمد داشته باشد، از مالیات معاف میشود، ولی اگر درآمد وی از 450 یورو بیشتر شود، مالیات باید بپردازد. هر چند مالیاتی که دانشجویان میپردازند آنچنان زیاد نیست و حتی در صورت درخواست دانشجو، قابل برگشت هم میباشد. یعنی در پایان هر سال، مالیات هایی که از وی کسر شده به حسابش واریز میشود. تعطیلات رسمی آلمان مانند تعطیلات سال نو میلادی و یا آخر هفته ها جز روزهای مجاز کار حساب نمی‌شوند. به عبارت دیگر، شما اگر همه ی آخر هفته ها و سایر روزهای تعطیل هم کار کنید، جز 120 روز به حساب نمی آیند.

میتوان ادعا کرد که اکثر دانشجویان آلمان، چه آلمانی و چه غیر آلمانی، هزینه تحصیل خود را از طریق کار کنار تحصیل در المان تامین میکنند. زیرا کار در آلمان برای دانشجویان فراهم است. از کار در فروشگاه ها و رستورانها، نمایشگاهها تا کار در کتابخانه دانشگاه و یا کار برای اساتید (hiwi) و یا کار در کارخانه ها و مراکز صنعتی. بسیاری از کارخانجات و شرکتها هستند که با دانشگاه ها در ارتباط اند و تمایل دارند برای پیشبرد پروژه های خود از دانشجویان استفاده کنند و آنها را در رشته های تحصیلی خود به کار گیرند. به این نوع از کار دانشجویی، Werkstudent گفته میشود و تقریبا از ترم 3 لیسانس به بالا میتوانید روی آن حساب باز کنید. البته به شرط اینکه دنبال آن باشید. هر چند این نوع کارها بیشتر برای رشته های فنی مهندسی فراهم است.

در کل دانشجو نیروی کار ارزان تر و به صرفه ای برای کارفرماست و حقوق دانشجو از یک غیر دانشجو کمتر است و علاوه بر این کارفرما نیازی به پرداخت هزینه های حمل و نقل دانشجو ندارد، زیرا دانشجوها در ایالتهای خود و ایالتهای همسایه بصورت رایگان رفت و آمد میکنند. برای همین پیدا کردن کار دانشجویی موضوع نگران کننده ای نیست و افرادی که برای تحصیل در آلمان به این کشور سفر میکنند، میتوانند مخارج خود را از طریق کار در کنار تحصیل تامین کنند. البته آشنایی با زبان آلمانی حداقل در سطح B1 نقش مهمی در گرفتن کار دانشجویی دارد.

حداقل دستمزد دانشجوها در آلمان بر اساس قانون، ساعتی 8.5 یورو است که با همین حداقل دستمزد هم اگر دانشجو هفته ای دو روز کار کند، میتواند 90 درصد الی 100 درصد کل هزینه های یک زندگی دانشجویی را برآورده کند. زیرا یک زندگی دانشجویی با همه احتیاج های مخصوص خود، بسته به شهر و ایالت، بین 550 الی 650 یورو ماهیانه میباشد. برخی از شرکتها هستند که مبالغ بالاتری از 8.5 یورو پرداخت میکنند و حتی دستمزد یک دانشجو تا ساعتی 20 یورو هم میتواند باشد.

http://t.me/Andishepooyanir

09121148966

09123181328

02188080308

www.instagram.com/andishepooyan.ir